Zaandam 1

Werf: Etablissement Feijenoord

Bruto tonnage: 3.063 ton.

LxBxD: 101,00x12,00x7,01.

Snelheid: 11 knopen.

Passagiers: 1e klas: 50, 2e klas:424, bemanning: 51

De NASM had tot aan de bestelling van de Zaandam op 1 mei 1881 al haar schepen van buitenlandse werven betrokken. Eerder was van de Rotterdamse werf Fijenoord het door de werf in eigen beheer gebouwde schip s.s. Nederland overgenomen, welke als Leerdam in de vaart kwam.

De Zaandam was het eerste door de NASM bij een Nederlandse werf besteld schip. De Zaandam liep op 2 mei 1882 van stapel. Enkele maanden later, op 27 september, werd het nieuwe schip voor haar eerste reis ingezet op de dienst Amsterdam - New York.

Op 15 juni 1897 werd de Zaandam verkocht aan Austro Americana Steamship Company in Triëst en herdoopt in Styria. Deze rederij verkocht het schip in 1902 weer aan de New Yorkse rederij Luckenbach Steamship Company.

Onder de naam Julia Luckenbach voer het schip tot 1913 toen het in aanvaring kwam met het s.s. Indrakuala in de Cheasepeake Bay. De voormalige Zaandam is bij dit ongeval gezonken.

Joomla templates by a4joomla